Kategorie
Kalendarium

Kalendarium 2013

Rudzki Zakład Aktywności Zawodowej laureatem prestiżowego konkursu Państwowej Inspekcji Pracy
15 października 2013 r. w Teatrze Zagłębia podczas uroczystej Gali zostały wręczone nagrody Państwowego Inspektora Pracy Okręgu Śląskiego w Katowicach najlepszym pod względem dbałości o bhp i przestrzeganie praw pracowniczych przedsiębiorcom z terenu województwa śląskiego. Do ścisłego grona laureatów konkursu – „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej” zakwalifikował się też Rudzki ZAZ zajmując ostatecznie III miejsce w kategorii zakładów pracy od 51 do 250 zatrudnionych.
Kryteria, jakimi kierowała się Kapituła to m.in.: przestrzeganie praw pracowniczych, wypadkowość, stan obiektów, stanowisk pracy, zaplecza higieniczno-sanitarnego, prawidłowość prowadzonej dokumentacji, specjalistyczne szkolenia, profilaktyczna ochrona zdrowia, nakłady inwestycyjne, ocena ryzyka zawodowego itd.
Organizatorzy konkursu podkreślali, że jego nadrzędnym celem jest promowanie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa i ochrony pracy, w tym inspirowanie pracodawców do tworzenia bezpiecznych i ergonomicznych miejsc pracy.
Joanna Nawa – dyrektor RZAZ: Bardzo się cieszę z tego wyróżnienia stanowiącego uhonorowanie naszej codziennej pracy. Inspektorzy PIP podkreślali, że Rudzki ZAZ jest miejscem wyjątkowym ze względu na zatrudnienie dużej liczby osób niepełnosprawnych (ponad 90 pracowników) oraz atmosferę życzliwości panującą w Zakładzie. Ta nagroda jest jednocześnie ważnym sygnałem dla obecnych i przyszłych kontrahentów RZAZ potwierdzającym, że współpraca z nami gwarantuje rzetelne wykonywanie usług z jednoczesnym poszanowaniem praw pracowniczych.

Do Suchej Beskidzkiej wyjechał trzeci turnus rehabilitacyjny – 7 – 21września 2013 r.
W turnusie uczestniczy 17 niepełnosprawnych pracowników wraz z opiekunem.

Wycieczka na górę Św. Anny – 4 września 2013
Prawie 90 pracowników RZAZ wzięło udział w wycieczce na Górę św. Anny połączonej z uczestnictwem we mszy św. w intencji pracowników, Ich Rodzin i Bliskich. Nabożeństwo odbyło się w Sanktuarium przed figurą św. Anny Samotrzeciej i Jej relikwiami. Wycieczkę zakończył smaczny śląski obiad w Zajeździe „Karolinka” w Gogolinie.

Rehabilitacja w wodzie od 1 lipca 2013 r. na Aquadromie
W ramach rehabilitacji co tydzień grupa około dwudziestu pracowników wraz z opiekunami uczestniczy w dwugodzinnych zajęciach na Aquadromie w Rudzie Śląskiej. Ta forma rekreacji zwiększa nie tylko sprawność psychoruchową, ale jednocześnie pobudza samodzielność, rozładowuje napięcie i stres. Uczestnicy mają szansę również nauczyć się pływać.

Nowe miejsce na rehabilitację społeczną – czerwiec 2013-09-18
W czasie ciepłych dni pracownicy mogą skorzystać z nowego miejsca na rehabilitację społeczną jakim jest drewniana altanka zakupiona i usytuowana na niewykorzystanym do tej pory placyku za budynkiem A. Ze względów bezpieczeństwa teren budynku został dodatkowo ogrodzony.

Pierwsza grupa pracowników RZAZ wyjechała na turnus rehabilitacyjny w Suchej Beskidzkiej – 25 maja – 8 czerwca 2013 r.
Wyjechało szesnastu niepełnosprawnych pracowników wraz z opiekunem. Program turnusu dostosowano do potrzeb uczestników z indywidualnymi planami rehabilitacji włącznie. Prócz bogatej oferty zabiegów (m.in. laseroterapia, masaż, ultradźwięki) pracownicy uczestniczyli w zajęciach na basenie, autokarowych wycieczkach do Zakopanego, Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Sympatyczną atrakcją stanowiło ognisko z udziałem góralskiej kapeli.

Tydzień Godności Osób Niepełnosprawnych – Festyn – 18 maja 2013 r.
Jak co roku RZAZ jest organizatorem Pikniku Rodzinnego kończącego Miejskie Obchody Tygodnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Zabawa odbyła się na terenie Boiska Sportowego GKS Grunwald. Uczestnicy mogli posłuchać starych i nowych przebojów na żywo w wykonaniu zespołu Bez Nazwy, zaś Grupa Taneczna RZAZ pochwaliła się zdobytymi w trakcie kursu tańca towarzyskiego umiejętnościami wykonując ognistą „Macarenę”. Miłą niespodzianką dla uczestników Pikniku był gościnny występ Zespołu Artystycznego z I LO w Rudzie Młodzi aktorzy przedstawili fragmenty „Ślubów Panieńskich” A. Fredry. Znakomita pogoda, jak i smaczny poczęstunek w formie grillowanych kiełbasek, żurku, tradycyjnego kołocza dopełniły całości.

Akademia Gier – projekt z zakresu rehabilitacji społecznej
Od dnia 1 maja 2013 r. ruszyła Akademia Gier – projekt mający na celu kształtowanie pozytywnych postaw i umiejętności społecznych, takich jak: poprawna komunikacja, porozumiewanie się z innymi, współdziałanie w grupie oraz nabywanie i rozwijanie twórczego myślenia. Tego typu umiejętności pracownicy będą mogli nabyć poprzez współuczestnictwo w popularnych grach zespołowych takich jak: szachy, warcaby, chińczyk, młynek, lotto, bingo, domino, kółko / krzyżyk. Natomiast w kreatywnym myśleniu, ćwiczeniu pamięci własnej i cierpliwości pomogą m.in. gry: biznes po polsku, mózg elektroniczny, puzzle.

ABC Dobrych Gospodarzy – projekt z zakresu rehabilitacji społecznej
Projekt realizowany od maja 2013 r. Od początku maja 2013 r. Jego celem jest aktywizacja w zakresie praktycznego i ekonomicznego radzenia sobie w pracach gospodarstwa domowego. Poprzez rozmowy, pogadanki tematyczne, wspólne czytanie i omawianie poradników z różnych dziedzin, spotkania ze specjalistami w trakcie spotkań przewija się tematyka związana zdrowym odżywianiem, planowaniem zakupów, pielęgnacją roślin lub wielkim sprzątaniem. Uczestnicy mogą również liczyć na porady z kategorii „zrób to sam”. Projekt ma na celu wyrabianie nawyków oszczędnego gospodarowania domowym budżetem poprzez wyszukiwanie i stosowanie najbardziej ekonomicznych rozwiązań oraz poszerzenie wiedzy i doskonalenie umiejętności z zakresu prowadzenia gospodarstwa domowego.

ABC dobrych gospodarzy 2013

Nowe pomieszczenia rehabilitacyjne – kwiecień 2013
W czasie ostatniego kwietniowego weekendu odbyły się prace remontowe w Budynku B na terenie działu rehabilitacji. W ich wyniku powstała duża, przestronna przestrzeń podzielona na część fizykoterapeutyczną z trzema leżącymi stanowiskami, w tym jedno z przeznaczeniem na masaż oraz kinezyterapeutyczną gdzie znajdują się m.in.: bieżnia, rowerek, rotor, fotel masujący, X-box. By zapewnić konieczną prywatność osobom odbywającym ćwiczenia przyciemniono szyby okienne, które też odbijają promienie słoneczne oraz zapewniono klimatyzację pomieszczenia rehabilitacji ruchowej. Dział rehabilitacyjno-medyczny zyskał dodatkowo salkę przeznaczoną na szkolenia czy spotkania z trenerami.

DOBRE MANIERY – PRZEPUSTKĄ DO KARIERY– kwiecień – maj 2013
Savoir – vivre przy stole i nie tylko – projekt z zakresu rehabilitacji społecznej, który ma ułatwić nabycie umiejętności przydatnych w kontaktach społecznych oraz wzrost poczucia własnej wartości, godności i pewności siebie. Partnerem projektu został Pan Stanisław Krajski – autor podręczników o savoir-vivrze. Realizacja projektu polega na uczestnictwie w trzygodzinnym spotkaniu, którego pierwszą część stanowi wykład z elementami ćwiczeń np. powitania, siadanie, ubiór itp. Druga część odbywa się w sali jadalnej, gdzie podczas obiadu prowadzone są zajęcia praktyczne. Cztery cykliczne spotkania umożliwią wszystkim chętnym zapoznanie się z podstawowymi zasadami dobrych manier.

Certyfikaty rozdane – zakończenie I etapu kursu tańca towarzyskiego – kwiecień 2013 r.
Kilkudziesięciu pracownikom wręczone zostały pamiątkowe certyfikaty wieńczące zakończenie kilkumiesięcznych zmagań na tanecznym parkiecie. Trenerzy ze Śląskiej Szkoły Tańca w Bytomiu bardzo chwalili chęci i zapał uczestników podkreślając, ze wielu z Nich posiada autentyczny talent taneczny. Ukoronowaniem spotkania był występ młodych tancerzy z Bytomia. Owacjami zakończył się także popis taneczny naszych pracowników, dla których z tej okazji uszyte zostały specjalne stroje. Kolejny etap kursu tańca towarzyskiego przewidziany jest na listopad 2013 r., gdyż jak twierdzą uczestnicy: TANIEC JEST NAJLEPSZYM ANTYDEPRESANTEM

Rehabilitacja w wodzie formą stymulacji psychoruchowej- od 4 marca do 30 czerwca 2013 r.
W jej ramach organizowane są cotygodniowe wyjazdy na BASEN MOSiR-u w Nowym Bytomiu. Celem jest ogólne polepszenie sprawności fizycznej, poprawa koordynacji ruchowej i wydolności organizmu oraz nauka pływania, Zajęcia basenowe odbywać się będą w każdy poniedziałek w dwóch grupach.

Doradztwo Zawodowe – projekt z zakresu rehabilitacji zawodowej – od lutego do czerwca 2013 r.
Celem projektu jest dostarczenie pracownikom niezbędnych informacji z zakresu przepisów prawnych dotyczących zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz obecnej sytuacji na rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem Rudy Śląskiej i terenu aglomeracji. W trakcie realizacji projektu przewidziane są zajęcia określające indywidualny potencjał, kompetencje i możliwości zawodowe poszczególnych pracowników, co powinno ułatwiać podejmowanie decyzji dotyczącej usamodzielniania się i podjęcia pracy zawodowej poza RZAZ. Partnerem Projektu jest rudzka firma: Personalne Doradztwo Biznesowe.

doradztwo zawodowe 0001

Profilaktyka Zdrowia – projekt z zakresu rehabilitacji społecznej – od stycznia 2013 r.
Celem projektu jest wyrabianie nawyków w zakresie zdrowego odżywiania, uświadomienie znaczenia ruchu i rekreacji oraz radzenia sobie ze stresem. W trakcie realizacji projektu uczestnicy zapoznają się m.in. z problematyką chorób cywilizacyjnych i społecznych, zaletami i zagrożeniami medycyny naturalnej,
higienicznym trybem życia, a zachowaniem dobrego zdrowia oraz zasadami prawidłowego żywienia.

Nie gromadzimy ani nie przetwarzamy żadnych informacji pozwalających na bezpośrednią identyfikację danych osobowych. Pliki cookies są wykorzystywane w naszym serwisie w celu ułatwienia przeglądania przez osoby słabowidzące. .

Nie gromadzimy ani nie przetwarzamy żadnych informacji pozwalających na bezpośrednią identyfikację danych osobowych. Pliki cookies są wykorzystywane w naszym serwisie w celu ułatwienia przeglądania przez osoby słabowidzące.

Zamknij